ozel-direksiyon-dersi
ÖNEMLİ LİNKLER

DERS PROGRAMI

1.GÜN- Özel direksiyon dersi eğitimi nin bu ilk günü trafiğin nispeten az olduğu yerlerde yapılır.Kalkış-duruş, sağa sola dönüş kuralları, direksiyon tutuş ve vites değiştirmeler,  rampada araç kaldırma teknikleri öğretilir.

2.GÜN- Önceki dersin kısa bir tekrarından sonra özel direksiyon dersi nin 2.gününde trafiğin daha yoğun olduğu yerler seçilerek , özel direksiyon dersi şehir trafiğinin içinde yapılmaktadır.
Direksiyon hakimiyeti, şerit takibi, araç sollama kuralları, şerit değiştirme, dönel kavşaklar,
3.GÜN- önceki direksiyon eğitimi nde yapılanlar kısaca hatırlatılır. Özel Direksiyon Dersi nin 3.gününde trafiğin yoğun olduğu bölgeler özellikle seçilir. Dur kalk çalışmaları,araç takibi,şerit değiştirme, dönüş kuralları,trafik işaretleri öğretilir ve uygulanır. Özel Direksiyon Dersi Eğitimi nin bu bölümünde güzergah fark etmeksizin İstanbul un her yerine gidilir.

Bu derste siz öğrencilerimizin isteği üzerine sıkça kullandığınız bir güzergah varsa, işten eve – evden işe gibi o güzergah üstünde de özel direksiyon dersi eğitimi yapılabilmektedir.

4.GÜN- Direksiyon Kursu nun 4.gününde direksiyon hakimiyetinin iyice geliştirilebilmesi için meyilli, yokuşlu ,inişli, dar ve keskin virajlı yollarda araba kullanımına önem verilir.

5.GÜN- Direksiyon Eğitimi nin 5.gününde E5 ve E6 çevreyolu - otobana girilerek 4. ve 5. vites kullanımına ağırlık verilmektedir. Özel Direksiyon dersi eğitimi nin bu bölümündeki amaç direksiyon hakimiyetinin iyice geliştirilmesini sağlamak, şerit takibi, şerit değişimi, sollama kuralları üzerinde durmaktır.

6.GÜN- Direksiyon Eğitimi nin 6.gününde geri geri gitmeler ve park etme çalışmaları yapılmaktadır.

7.GÜN- Gece yada akşam karanlığında şehiriçi ve otobanda araba kullanımı üstünde durulmaktadır.

Ek Ders : Genel tekrar ve sürücü adayı hangi konuda zayıfsa söz konusu konunun tekrarı yapılmaktadır.

LÜTFEN DİKKAT !! Özel Direksiyon Dersi Eğitimi ne başlayan her öğrencinin ilgisi ve bilgi seviyesi aynı değildir. Sizler 7 gün direksiyon kursu almak zorunda değilsiniz. İsteyen 2 gün direksiyon eğitimi alır , isteyen 20 gün özel direksiyon dersi alır. Tamamen sizin isteğinize bağlıdır. İlk dersten itibaren direksiyon öğretmenlerimiz sizin eksik taraflarınızı görür , tespit eder ve o doğrultuda sizleri yönlendirirler. Kaç ders alacağınız ve özellikle hangi konularda direksiyon eğitimi almak istediğiniz tamamen size kalmıştır. Örneğin siz sadece şehiriçi çalışmak istersiniz de park etme çalışmak istemezsiniz. Karar siz sayın öğrencilerimizin. 14 derslik program araba kullanma hakkında hiçbir bilgi ve tecrübesi olmayan ve bu işi mükemmel derecede öğrenmek isteyenler için hazırlanmış bir programdır

LÜTFEN DİKKAT !! OTOMATİK VİTES İstanbul şehiriçi yoğun trafikte büyük kolaylık sağladığından özel direksiyon dersleri eğitimi daha kısa süre almaktadır.

LÜTFEN DİKKAT !! Her insanın yetenek, ilgi ve kabiliyetleri farklıdır. Kimi insan 1 kez anlatılınca öğrenir, kimi insan 10 kez. Bu nedenle,Yukarıda belirtmiş olduğumuz program ve sıralamayı bazı aşırı derecede heyecanlı sürücü adaylarımıza uygulayamayacağımızı ve 14 derste iyi bir sürücü olamayacağınızı açıkca ve dürüstçe belirtmek isteriz.

ÖZEL DİREKSİYON DERSİ

Bakırköy, Ataköy, Direksiyon Dersi Beşiktaş, Bakırköy, Sarıyer, İstinye, Tarabya, İstanbul, Mecidiyeköy, Avcılar, Halkalı, Bayrampaşa, Şişli, Beylikdüzü, Etiler, Kağıthane, Esenler , Bayrampaşa, Florya, Direksiyon Eğitimi Bahçelievler, Zeytinburnu,i Güngören, Fatih, Sultangazi, Özel Direksiyon Dersi Gaziosmanpaşa, Bağcılar, Başakşehir, Yeşilköy, Bahçeşehir, Halkalı, Göktürk, Güneşli, Mecidiyeköy, Direksiyon Kursu Levent, Maslak,

DİREKSİYON DERSİ

SİZDEN GELEN SORULAR

direksiyon-dersi

1- Kaç günde araba sürmeyi öğrenebilirim? Bütün öğrencilerimizin merak ettiği, fakat kesin bir cevabı olmayan bir sorudur. Herkesin yeteneği,algılama hızı farklıdır. Otomatik vites araç ile araba kullanmayı öğrenmek çok kolay ve oldukça çok kısa süre alıyor. Manuel vitesli araçla ortalama olarak 7 - 10 günde öğrencilerimiz trafiğe çıkabilecek düzeye geliyor. Ama bu süre bazı öğrencilerimizde 15-20-30 gün bile alabiliyor.Öğrencilerimizin o kadar çeşitli korkuları varki, TEM, E-5,yaya,tünel, yokuş, park.... İşte bizi farklı yapan nedenlerden biri.Biz her öğrencimize farklı program uygularız.Çünkü herkesin korkuları farklıdır.Biz bu korkuları tespit eder,sonra yenene kadar , üstüne üstüne gideriz.

2-Araçlarınızda yan tarafta pedal var mı? Sizin aracınızla mı yoksa kendi aracımla mı Özel Direksiyon Dersi Eğitimi alayım? Bazıları kendi arabanda öğren diyor, ne yapmalı? Kesinlikle ilk günler direksiyon eğitimi aracı ile başlamalısınız. Ne zaman panik yapacağınız belli olmaz.Araçlar üstünüze kıracak, yayalar arabanın önüne atlayacak. İlk günler yüzlerce kaza atlatacaksınız. Direksiyon hocası sizi tanımıyor. Direksiyon Öğretmeni nin ayağının altında pedal olmasa sizi yoğun ve zor bölgelere götüremez.1 saniye içinde kaza yapmanız kaçınılmaz olur test edin kendinizi , bırakın hocanız zorlasın sizi. Sınırlarınızı görün. Neleri yapıyorsunuz ? neleri yapamıyorsunuz ! İlk heyecan ve şaşırma anlarında yan taraftaki pedallar sizleri zor durumlardan kurtaracaktır. Fren yerine panikleyip gaza basan öğrencilerimizin oranı % 90 dır. İstanbul bir okyanus ve yandaki pedallar da sizin can yeleğiniz. Hatalarınız azalınca kendi aracınıza geçmek daha doğrudur. Kendi aracınıza ilk geçtiğinizde elbette bir yabancılık hissi olacaktır. Ama bu çok kısa sürede atlatılır.Merak etmeyin.

3-Genellikle bizi arayan öğrenci adayları ilk olarak bulundukları bölgeye gelip gelmediğimizi soruyorlar; İstanbul ’un hemen her bölgesinde özel direksiyon dersi eğitimi veriyoruz. Ancak bölge çok uzak ise fiyat değişikliği oluyor. İstanbul Avrupa yakasında Avcılar, Esenkent, Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir, Sarıyer, Bahçeşehir, Göktürk vs gibi uzak ilçelerimize özel direksiyon dersi hizmet veriyoruz fakat direksiyon kursu ücretleri miz daha farklıdır.Lütfen telefonla merkezimizi arayıp bilgi alınız.

4-Öğrenci adaylarımız özel direksiyon dersleri eğitimi nin nerelerde yapıldığını soruyor; Öğrencimizin daha önceki tecrübelerini soruyoruz, eğer daha önce biraz çalışmış ve her şeye yabancı değilse hafif trafikten yoğun trafiğe hemen çıkarıyoruz. Fakat çok heyecanlı, daha önce herhangi bir tecrübesi olmayan öğrencilerimizi ise aldığımız bölgeye en yakın çalışma alanına götürüyoruz. Örn; Bakırköy ve çevresi: Veliefendi Hipodromunun önü –Ataköy atrium. Beşiktaş bölgesi ise: Akatlar’daki eğitim alanı- Şişli ve çevresi: Sütlüce, Cendere arası. Bu sakin yerlerde araç tanıtımı, dur-kalk çalışmaları, direksiyon kırma ve açma, dönüşler yani temel sürüş becerilerini kazandırıp heyecanını yatıştırıyoruz. Bu ilk direksiyon dersi nde pek çok öğrenci sakinleşip aracı tanıyor ve temel bilgileri alıyor. Öğrencinin direksiyon dersi ni algılama hızına göre diğer günler sırasıyla hafif trafikten yoğun trafiğe kadar çıkarıyoruz.

5-Çok korkuyorum acaba yapabilir miyim? %90 oranında çok sorulan bir soru. Demek ki yalnız değilsiniz. Herkes başlamadan önce korkuyor. İnsanın bilmediği şeyden korkması çok normal bir durumdur ve sizi koruyan da bu korkudur. Korkmadığınızı ve hiç bilmediğiniz halde arabayı alıp trafiğe çıktığınızı bir düşünsenize; haberlerde korkmayanların trafiğe çıkıp ne yaptığını görüyoruz. Deneme yanılma yoluyla öğrenilecek bişey değil bu. Direkt insan hayatıyla ilgili. Sizin ve başkalarının. İşte bu yüzden biz DİREKSİYON EĞİTİMİ MERKEZİ varız. Sizde araba sürmeyi öğrendiğiniz zaman korkunuz geçecek.

 

DİREKSİYON EĞİTİMİ

SİZDEN GELEN SORULAR

direksiyon-egitimi

6-Otomatik vites mi manuel (düz) vites mi özel direksiyon dersi almalıyım? Kullanmayacağınız vites çeşidini öğrenmenize gerek yoktur. Ehliyetiniz var kendinize otomatik vites araç aldınız evde veya işyerinde kullanabileceğiniz bir manuel araçta yok ise manuel öğrenmenize de gerek yoktur. Otomatik vites direksiyon dersi alırsınız ve hızlı bir şekilde artık siz de trafiğe katılırsınız. Ya manuel kullanmak zorunda kalırsam diyorsanız şu anda araç kullanmak zorunda kaldığınızda ne yapıyorsanız onu yaparsınız. Araç değişti manuel oldu veya iş yeri manuel araç verirse zaten otomatik vites kullanmayı bildiğiniz için trafiğe yabancı olmayacaksınız. Direksiyon problemi kalmamış aynaları kullanabilen şerit değiştirebilen biri manueli daha kolay öğrenir. Çünkü trafik heyecanı kalmamış, araçtan korkmayan birine kolaylıkla vites ve debriyaj öğretilebilir. Kullanmak zorunda olduğunuz araç evde veya işyerinde manuel bir araç ise kesinlikle manuel öğrenmek zorundasınız. Elinizin altında böyle bir araç varken alacağınız özel direksiyon dersi soğumadan kendi aracınızla pratik yapma imkanınız olacağından bu aracı da rahatlıkla sürebilirsiniz.

7-Araç alacağım. Otomatik vites mi manuel vites mi alayım? Kesinlikle otomatik vites derim. Özellikle İstanbul trafiğinde araç kullanacak kişiler otomatik vites tercih etmeliler. Eskiden otomatik vites arabalar bayan arabası olarak görülüyor ve sürmesi daha kolay olduğu için küçümseniyordu. Ama artık bayan-erkek pek çok kişi İstanbul un yoğun trafiğinden bıkmış ve yavaş yavaş otomatik vites in rahatlığına boyun eğmek durumunda kalmışlardır. Çok önceleri manuel vites kullanmayı öğrenmiş şimdi ise otomatik vites i küçümseyenlere kulak asmayın derim. Teknoloji ondan faydalanmamız için ilerliyor.

8- Ne kadar zamanda öğrenebilirim? Kaç özel direksiyon dersi eğitimi almalıyım? Günde iki saatten ortalama bir haftalık özel direksiyon dersi eğitimi yeterli olacaktır. Tabii ki öğrencinin altyapısı da bu süreyi etkiler. Bazı öğrenci geldiğinde bol pratik yapmış ama trafiğe hiç çıkmamış ise 3 günde de trafiğe alışıp gidebiliyor, 2 günde de. Bazen de fazla heyecanlı ve hiç tecrübesi olmayan öğrencilerin direksiyon kursu eğitimi 10 - 20 - 30 güne kadar uzayabiliyor.

9- Özel Direksiyon Dersi Eğitimi ni üst üste her gün mü ? Yoksa yayarak mı almalıyım? Direksiyon Eğitimi ni size uygun zamanlarda alabilirsiniz. Bu her gün de olabilir, haftada bir gün de olabilir.Ama fazla arayı soğutmayın.Öğrendiğiniz bilgiler sık aralıklarla pekiştirilmiyorsa unutulur!!

10-Çalışıyorum, hafta sonları ve mesai sonraları özel direksiyon dersi eğitimi alabilir miyim? Öğrencilerimizin büyük çoğunluğu çalışan kesim olduğu için bizler hafta sonları ve akşamları,mesai sonraları da direksiyon kursu eğitimi vermekteyiz. Haftanın 7 günü 08-23 saatleri arası hizmet vermekteyiz.

11- Özel Direksiyon Dersi Eğitimi için nasıl randevu alabilirim?0 212 477 22 62 - 0541 623 63 03 veya 0537 454 30 23 nolu telefonlardan dan bize ulaşabilirsiniz. Mesela yarın 11:00-13:00 arası özel direksiyon dersi almak istiyorsunuz. Programımıza bakıyoruz eğer o saatte başka bir öğrencimizin direksiyon dersi eğitimi yoksa hemen sizi yazıyoruz, varsa başka bir saat söylüyoruz şu saatte olsa olur mu diye kabul ederseniz o saate yazıyoruz ve o saatte birlikte kararlaştırdığımız buluşma noktasına geliyoruz.

12- Özel Direksiyon Dersi Eğitimi nin süresi ne zaman başlıyor? Direksiyon Öğretmeni buluşma noktasına geldiğinde, sizi aldığında direksiyon dersi eğitimi niz başlamış demektir. Herhangi bir aksilik olur da direksiyon hocası söylenen saatte gelemezse geciktiği süreyi özel direksiyon dersi sonuna ekleyerek hatasını telafi eder. Öğrenci söylenen saatte gelmezse direksiyon öğretmeni miz direksiyon eğitimi süresini uzatmaz. Yani kim gecikmişse telafi de ona aittir. Eğer öğrenci isterse mola verilir, istemezse verilmez, blok ders yapılır.

13 -Kapımıza kadar gelip , alıyor musunuz ? Sonraki günler EVET, fakat ilk günler sizi tanımadığımız için HAYIR. Bulunduğunuz semt ve direksiyon dersi eğitimi almak istediğiniz saatler çok önemli. Örneğin Sizce akşam iş çıkışı saat 18 de şişli de ilk gün öğrenci alınıp nerede çalıştırılabilir? Çalışma bölgemize yakınsanız, ilk gün bile sizi evinizden alıyoruz. Mesela Halkalı, Ataköy, Bakırköy, Etiler, Sultangazi vs Ama çalışma bölgelerimize uzaksanız, ilk günler sizi çalışacağımız bölgeye davet ediyoruz. Ne zamana kadar? Şehiriçi trafiğe adapte olduğunuza kanaat getirdiğimizde. Önce boş bir yerde bakıyoruz, hiç deneyiminiz varmı? panik biri misiniz? İnanın 5 gün arabayı kaldıramayan, 1 hafta süreyle freni hiç kullanamayan öğrencilerimiz var.